Co studiować by pracować jako analityk rynku?

badania rynkuBadanie rynku - krok w dobrą stronę.

Szybki rozwój branży badań i analiz rynkowych sprawia, że coraz więcej młodych ludzi interesuje się tą profesją. To rodzi oczywiście szereg pytań i wątpliwości. Jako że nie jest to branża tak ustandaryzowana jako np. prawo, niektórzy mogą mieć problem ze znalezieniem swojej ścieżki do niej. Jak przygotować się do pracy w zawodzie analityka i jaki kierunek studiów warto wybrać – o tym w dzisiejszym tekście.

Czy zastanawiałeś się, co warto studiować, by w przyszłości zmaksymalizować swoje szanse na pracę jako analityk rynku. Właśnie tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym tekście.

Dlaczego warto pracować jako analityk rynku?

Jeszcze dwie, trzy dekady temu analizami i badaniami rynku interesowały się tylko duże firmy, a lwia część pracy analityków odbywała się na uczelniach. Dziś, także małe i średnie firmy chcą korzystać z takich usług, a mnogość narzędzi (zwłaszcza cyfrowych) oraz łatwiejszy dostęp do danych sprawił, że analitycy mogą realnie wykorzystywać swoją wiedzę, aby pomagać szerokiemu gronu klientów. Zwiększa się więc popyt zarówno na analityków, jak i na miejsce wśród profesjonalistów z tej branży. Co zrobić jako młody człowiek, by zwiększyć swoje szanse na przyszłą pracę jako analityk rynku?

Jaki kierunek studiów wybrać?

Oczywiście, wszystko zaczyna się od właściwego wyboru kierunku. Tu zaczyna się też problem. W ofercie większość uczelni nie znajdziecie kierunku zawierającego “analiza rynku” w nazwie lub specjalizacji. Na szczęście badania rynku to dziedzina tak szeroka, że przyda się w niej wiedza z różnych specjalizacji.

Do najlepszych wyborów dla przyszłego analityka należą ekonomia, ekonometria, stosunki międzynarodowe, socjologia, a także zarządzanie i przedsiębiorczość. Oczywiście, w przypadku niektórych z tych kierunków, trzeba będzie wiedzę podeprzeć własnym researchem w zakresie metodologii badań rynku, zbierania danych, czy korzystania z narzędzie analitycznych. Mimo tego, każdy z tych kierunek powinien pomóc w otrzymaniu szerokiej perspektywy na problemy i wyzwania firm i organizacji na rynkach o różnej skali.

Jak można zdobyć przewagę w okresie studenckim?

Wiedza ze studiów i własny research może nie wystarczyć, by szybko zdobyć upragnioną pracę. Co więcej można zrobić? Wykonać pierwsze kroki zawodowe jeszcze w trakcie trwania studiów. Pomogą w tym wszelkiego rodzaju praktyki i staże. Jeśli interesująca nas firma nie reklamuje oferty staży, wciąż warto się z nią skontaktować i przedstawić swoje ambicje oraz dotychczasową wiedzę. Kto wie? Może to właśnie twoja aplikacja przekona ich do tego, że warto zainteresować się stażystami?

Koniecznie poszerzaj także swoją wiedzą na temat nowoczesnych technologii i cyfrowych metod pozyskiwania danych, które stają się coraz ważniejsze w pracy analityków. Poznaj narzędzia Google takie jak Google Analytics czy Google Trends. Poznaj internetowe bazy danych (np. GUS) i korzystaj z nich w studenckich projektach. Naucz się języka SQL i XML, które może być pomocne w korzystaniu z wielu cyfrowych zbiorów danych. Porozmawiaj ze specjalistą z firmy, w której chciałbyś zdobyć staż, by pozyskać jeszcze więcej sugestii programów i technologii, z jakich warto się podszkolić.

Korzystając z tych porad, na pewno uda ci się zdobyć wymarzoną posadę. Życzymy powodzenia!

marketing internetowy
Call Now Button